Marzenie każdego z nas – wyprawa do krainy kangurów

Państwo-kontynent na półkuli południowej, znajdujące się na oceanach Indyjskim i Spokojnym. Australia to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów na świecie, o bardzo dobrym poziomie życia i rewelacyjnymi standardami opieki. Raj zarówno dla tych pracujących, ale i dla pasjonatów podróży. Społeczeństwo australijskie jest wielokulturowe, a zatem problemy na tel rasistowskim są nieco słabiej widoczne niż ma to miejsce w państwach raczej jedno kulturowych.

Klimat i warunki geograficzne

Większość terytorium kraju to obszary pustynne, a sama w sobie powierzchnia jest raczej równinna. Klimat jest raczej ciepły, podrównikowy, zwrotnikowy i podzwrotnikowy. Ze względu na lokalizację na półkuli południowej, pory roku występują odwrotnie, niż w Europie, a więc najcieplejszym okresem w roku jest styczeń, a najchłodniejszym – lipiec.

Flora i fauna na kontynencie australijskim

Podobnie z uwagi na lokalizację i izolację kontynentu oraz uwarunkowania geograficzne, większa część flory australijskiej to endemity, czyli gatunki występujące jedynie na tym obszarze i niespotykane w żadnym innym miejscu na świecie. Podobnie jest, w zasadzie, jeśli chodzi o zwierzęta – do grupy endemicznej należą występujące tam stekowce, których przedstawicielem jest dziobak. Jednymi z najbardziej charakterystycznych gatunków zwierząt bytujących w Australii są kangury, diabły tasmańskie i urocze koala – wszystkie należące do torbaczy, a także strusie i kazuary, czyli olbrzymie ptaki. Wielka Rafa Koralowa to z kolei siedlisko niezliczonej ilości koralowców i innych pięknych morskich stworzonek, jak na przykład koniki morskie.

Wspaniałą bioróżnorodność można obejrzeć w licznych parkach narodowych stworzonych na terenie całego kraju.

Uluru – Ayers Rock

Bez wątpienia najpopularniejsza destynacja turystyczna kontynentu australijskiego – formacja skalna w jego środkowej części na terenie parku narodowego Uluru-Kata Tjuta. Fenomenem jest piękne zjawisko, podczas którego skała wydaje się zmieniać barwy w zależności od padającego na nią światła – a to wszystko dzięki różnym minerałom tworzącym masyw skalny. Zwiedzający najczęściej lądują na pobliskim lotnisku i urządzają pikniki w miejscach punktów widokowych obserwując zmiany kolorów i rozkoszując się wspaniałymi widokami.

Aborygeni australijscy

Rdzenni mieszkańcy tego kraju, prawdopodobnie oryginalnie przybyli z południowej części Azji. Prowadzili przeważnie wędrowny styl życia, przenosząc się z miejsca na miejsce, co było uzależnione od cyklicznych zmian otaczającego ich środowiska. Przeważnie zajmowali się polowaniem, zbieractwem i rybołówstwem. Jako narzędzia używali między innymi bumerangów, czyli drewnianych listewek ukształtowanych w łuk, które we właściwy sposób rzucone, wracają do osoby rzucającej.

Australia, poza wspaniałą przyrodą i ciekawą grupą etniczną, czyli aborygenami, zachęca świetnie rozwiniętymi metropoliami, z tak wspaniałymi budowlami jak na przykład genialna Opera w Sydney. Loty do tego kraju są nie tanie – należy liczyć się z wydatkiem conajmniej 3-4 tysięcy złotych jak również z podróżą długą na około 20-30 godzin. Dlatego warto spędzić tam nieco dłuższy czas. Niestety, nie ma z Polski bezpośredniego lotu, zatem trzeba wziąć pod uwagę co najmniej jedną. Należy pamiętać również o konieczności wyrobienia sobie wizy.