Zwiedzić kraj Kwitnącej Wiśni

Na przestrzeni ostatnich paru lat ogromnie rozchwytywany na wyprawy stał się kierunek azjatycki. Mieści się tam wiele interesujących krajów – każdy zupełnie inny. Pośród tych egzotycznych dla nas ciekawostek, Japonia bywa często pomijana. Tymczasem, jest to kraj niebywale uroczy, mogący szczycić się wspaniałą historią, kulturą a także mający do zaoferowania turystom wiele atrakcji.

Piękna architektura

Architektura Japonii, państwa inaczej określanego krainą Kwitnącej Wiśni, to fantastyczny przykład typowo wschodniego budownictwa, wykorzystującego w znacznym stopniu drewno i jego wspaniałe cechy jako materiału budowlanego. Cechą charakterystyczną tego stylu jest minimalizm, prostota i wielka miłość do przestrzeni. Japończycy w każdym calu ukazują również wielką miłość do natury – nie czują się oni jej panami, a wręcz odwrotnie, sądzą, że są jej częścią. Tradycyjne japońskie budowle są przeważnie asymetryczne i można w nich dostrzec cechy chińskie lub buddyjskie. Będąc w kraju Kwitnącej Wiśni warto odwiedzić osadę o nazwie Shirakawa-gō, zabytek wpisany na listę UNESCO.

Zwyczaj picia herbaty

Chanoyu to słowo określające japońskiej ceremonii parzenia i picia herbaty. Jest to bardzo podniosłe i ważne wydarzenie, dlatego ma ono rangę ceremonii. Nastroje towarzyszące jej to spokój i godność, a wszystko odbywa się w myśl ściśle określonych reguł. Wykorzystuje się odpowiednią zieloną herbatę zwaną „matcha”, czyli specjalny rodzaj zielonej herbaty występujący w formie pudru. Odpowiednia ilość sproszkowanych liści herbaty zostaje zalana ciepłą wodą, a potem bardzo dokładnie rozmieszana specjalnym przyrządem przypominającym wyglądem pędzel do golenia. W dużych miastach kraju Kwitnącej Wiśni, tak jak na przykład Kioto, są nierzadko organizowane eleganckie wydarzenia na temat ceremonii parzenia i picia herbaty. Bez wątpienia dobrze jest, w miarę możliwości, w niej uczestniczyć.

Gejsze

Gejsza, w przeciwieństwie do powszechnej opinii, wcale nie jest określaną jako, pejoratywnie odbieraną w naszej kulturze „osobą do towarzystwa”. Wręcz przeciwnie, jest to kobieta o wyjątkowych umiejętnościach artystycznych, zabawiająca gości tańcem, śpiewem oraz grą na tradycyjnych instrumentach muzycznych. Geisha jest także kobietą, która potrafi poprowadzić wspomnianą wcześniej ceremonię zaparzania i picia herbaty. Co interesujące, zostać geishą nie jest takie proste – konieczny jest trwający dużo czasu, bo aż sześcioletni czas szkolenia, podczas którego przyszła geisha jest zwana „maiko”. Podczas tego długiego okresu, maiko uczona jest historii, sztuki, dobrych manier jak również poznaje literaturę i poezję. Geishe są ogromnie wpływowymi osobami, odgrywającymi istotną rolę zarówno w polityce jak i w gospodarce Japonii. Poznać geishę jest stosunkowo prosto – na przykład po charakterystycznym makijażu oraz zjawiskowych kimonach.

Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z tych krajów, które niestety nie są wcale tanie, jeżeli chodzi o podróżowanie i zwiedzanie. Decydując się na podróż w ten region świata, powinno się wszystko dokładnie zaplanować, również szczegóły związane z transportem wewnątrz kraju. W sieci znajduje się ogromna ilość poradników na ten temat, a także cenne informacje można odnaleźć na dedykowanych forach podróżniczych. Najlepiej jest czerpać informacje z pierwszej ręki, od osób, które już odwiedziły kraj Kwitnącej Wiśni.