Budapeszt – miasto mostów

Budapeszt to jedno z wyjątkowo popularnych pod względem turystycznym miast w Unii Europejskiej, choć z innej strony stale jeszcze prawdopodobnie nie całkiem docenianym przez turystów. Niewątpliwie, miasto jest bardziej życzliwe i dostępne na podróżnych od momentu upadku komunizmu, ale wciąż pod względem marki nie potrafi się równać z miastami z państw zachodnioeuropejskich. Bardziej modny Budapeszt jest wśród podróżnych byłego bloku wschodniego, w tym Polaków.

Osoby, które planują je odwiedzić, robią to bardzo świadomie, mając na uwadze, czego jesteśmy w stanie się po stolicy Węgier spodziewać. Jeżeli pada słowo Budapeszt mosty będą chyba ważnym co się z owym miastem kojarzy. Budapeszt bowiem umieszczony jest nad pewną z największych rzek Europy – Dunajem. Miasto skupia się formalnie z trzech połączonych miast: Budy i Obudy po jednej stronie rzeki i Pesztu po drugiej. Dlatego też tak wysoka grupa mostów, które łączą oba brzegi Dunaju. W różny sposób są liczone, niektórzy podają, że istnieje ich 16. Wiele spośród nich to perełki architektury oraz inżynierii. Jednym z najchętniej oglądanych i odwiedzanych jest Most Małgorzaty. Na jego drodze spotyka się jedna z największych ciekawostek stolicy Węgier Wyspa Małgorzaty. To ciekawe pośród turystów miejsce, gdzie mieszczą się wielkie atrakcje, jak np. średniowieczne ruiny, mini zoo, parki, łaźnie. Pozostałymi znanymi mostami jest Most Elżbiety jak również Most Łańcuchowy. Ten drugi nazwany jest ku pamięci królowej angielskiej.

Poza tym Budapeszt to nie wyłącznie mosty, to dodatkowo bogactwo ciekawostek, szczególnie ciekawych, co jest efektem burzliwej przeszłości tego miasta oraz całego kraju.