Ameryka Południowa – raj dla ciekawych świata

Argentyna, państwo mieszczące się w Ameryce Południowej, to istny kierunek dla podróżników. Jest to jeden z bardziej rozwiniętych krajów tego obszaru globu, o dość niezłej jakości życia. W tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie – ten wielki powierzchniowo kraj jest niesamowicie zróżnicowany, chociażby jeśli chodzi jedynie klimat. Na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, a więc bardzo ciepły i wilgotny. Przemieszczając się dalej wgłąb kraju obserwujemy klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a to znaczy suchy jednak również ciepły. Na południowym terenie, na wyspie nazywanej Ziemią Ognistą, panuje klimat subpolarny.

Przyroda w Argentynie

Z uwagi na tak zróżnicowany klimat panujący w tym państwie, przyroda jest również niesamowicie interesująca. Wśród najbardziej charakterystycznych i ciekawych dla nas, Europejczyków, zwierząt można tam spotkać małpy, jaguary, pancerniki, tukany, lwy morskie i ogromną różnorodność węży. Wśród ryb bezwzględnie największą i jednocześnie przerażającą atrakcją są piranie. Dla wszystkich pasjonatów przyrody na liście atrakcji zdecydowanie muszą widnieć są parki narodowe Iguazú, Lanín, Nahuel Huapi oraz Los Glaciares – trzeba je zwiedzić i przekonać się, jak bardzo inne od naszego jest środowisko naturalne w Ameryce Południowej.

Kultura i sztuka

Kultura tego kraju jest silnie zakorzeniona w europejskiej tradycji głównie przez emigrantów z Europy. Wpływy zza oceanu zauważalne są nie tylko w uprawianych przez Argentyńczyków aktywnościach fizycznych, jak i kuchni, której, spora część ma korzenie w kuchni europejskiej śródziemnomorskiej. Dlatego, że najpopularniejszą religią na tym obszarze jest katolicyzm, także tradycje i święta są zbliżone do europejskich. Różnica, na pozór mała, lecz jednak wystarczająca, by kraj ten okazał się unikalnym kierunkiem podróżniczym jest taka, że wszystkie wydarzenia obchodzone są niewiarygodnie hucznie – z całą masą obłędnego jedzenia i zabawą aż do białego rana.

Tango

Taniec Tango jest chyba najbardziej rozpoznawalnym elementem tego regionu. Zmysłowy, pełen energii i pełen emocji jest zdecydowanie najbardziej znaczącym tematem kultury – nie tylko taniec, ale również muzyka. W tańcu obowiązuje parę bazowych figur, jednak przeważnie obserwuje się improwizację oraz nadzwyczajną bliskość partnerów. Tradycyjnym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon. Tango jako część światowego dziedzictwa kulturowego niematerialnego jest wpisane na listę UNESCO.

Napar Yerba Mate

Wywodzący się z południowej części Ameryki napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest w tej chwili popularny na całym świecie. Zaparza się go w specjalnie do tego celu wydrążonych kubeczkach z tykwy zaopatrzonych w odpowiednią rurkę zwaną „bombilla”. Naczynka napełniane są suszem ziołowym aż do objętości około trzy czwarte a następnie zalewane przestudzoną wodą o odpowiedniej temperaturze, żeby natychmiast nadawało się do wypicia. Yerba Mate znana jest ze wspaniałych właściwości pobudzających, a to dzięki obecności substancji nazywanej mateiną, o działaniu zbliżonym do znanej z kawy kofeiny. Badania dowodzą, że Yerba Mate jest bardzo bogata w antyoksydanty, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Argentyna, choć z jednej strony podobna kulturowo do Europy, z drugiej strony jest ogromnie ciekawym regionem podróżniczym. Warto więc odwiedzić ją i poznać niespotykane w innych częściach świata obyczaje.